Łowicz i Ziemia Łowicka

Łowicz – miasto położone nad rzeką Bzurą, w sercu nizinnych, żyznych terenów Ziemi Łowickiej, w połowie drogi pomiędzy Warszawą a Łodzią. Zamieszkiwany przez około 32 tys. mieszkańców. Bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym miasto z wieloma zabytkami. Łowicz zaliczany jest do najstarszych miast w Polsce. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1136 r., a prawa miejskie Łowicz otrzymał przed 1298 r. Od XII do XVIII wieku Łowicz i jego okolice stanowiły własność arcybiskupów gnieźnieńskich (miejsce pochówku 12 prymasów Polski).

W połowie XIV wieku, na miejscu drewnianego grodu wzniesiono gotycki zamek, który stał się centrum administracji kościelnej i gospodarczej regionu. Miasto przeżywało swój okres świetności w XVI w., kiedy to w prymasowskim zamku bywali artyści i uczeni, m.in. Piotr Skarga i Andrzej Frycz Modrzewski. Po bezpotomnej śmierci Zygmunta Augusta interrexem został Jakub Uchański – wówczas Łowicz stał się siedzibą panującego a tym samym stolicą. Świetność miasta zakończyła się wraz z wojnami szwedzkimi. Charakterystyczny dla tego regionu jest wyraźnie wyodrębniony lokalny folklor. Funkcjonuje gwara łowicka, znane są łowickie stroje, tańce, a także łowickie rękodzieło – głównie wycinanki.

Najważniejsze zabytki Łowicza:

– ruiny Zamku Prymasowskiego

– Stary Rynek

– Muzeum w Łowiczu

– Kościół Pijarów

– Bazylika Katedralna

Ziemia Łowicka w dziejach Rzeczypospolitej Polskiej odgrywała niepoślednią rolę już od początków państwa polskiego. Na tym terenie tworzyli najwięksi artyści ówczesnej Rzeczypospolitej: Canavesi, Michałowicz, van den Block, Poncino, Tylman z Gameren, Palloni, Schreger, Plersch. Ślady ich działalności zachowane w doskonałym stanie można oglądać na terenie Powiatu Łowickiego. Za przykład może służyć pałac Radziwiłłów w Nieborowie wg projektu Tylmana z Gameren. Zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie można z całą pewnością uważać za architektoniczną wizytówkę Ziemi Łowickiej. W odległej o 5 km od pałacu Arkadii znajduje się park romantyczno-sentymentalny założony przez Helenę Radziwiłłową z Przeździeckich, zaprojektowany między innymi przez Sz. B. Zuga i H. Ittara.

Miejsc, w których można natknąć się na ślady historii jest na Ziemi Łowickiej zdecydowanie więcej. Warto wspomnieć chociażby o tych najważniejszych: kaplica wczesnobarokowa w Domaniewicach, klasycystyczny pałac Walewskich w Walewicach – miejsce narodzin syna cesarza Napoleona I, pałac Łączyńskich w Kiernozi, gdzie od ojca Fryderyka Chopina pobierała nauki Maria Walewska, dworek rodziny Bacciarelli w Osieku, wieś Boczki – miejsce urodzenia Józefa Chełmońskiego, Skansen w Maurzycach oraz unikatowe, prywatne muzeum ruchomych rzeźb w Sromowie. W odległości 35 km. od Łowicza leży Żelazowa Wola, miejsce narodzin Fryderyka Chopina.

Ziemia Łowicka to miejsce, które zadowoli najbardziej wybrednych turystów.
Możliwość aktywnego wypoczynku mają turyści preferujący piesze wędrówki, wycieczki rowerowe trzema oznakowanymi szlakami, spływy kajakowe rzeką Bzurą bądź też jazdę konną.

 

Reklamy